Мікроклональне розмноження посадкового матеріалу

Farmer.ua > Розмноження рослин in vitro > Мікроклональне розмноження посадкового матеріалу

Розмноження садивного матеріалу з використанням технології мікроклонального розмноження – один із основних напрямків діяльності компанії.

Ми забезпечуємо повний цикл виробництва генетично однорідних та оздоровлених саджанців різноманітних культур у промислових масштабах.

Діяльність лабораторно-виробничого центру садивного матеріалу забезпечує виробництво до 10 млн рослин на рік.

Лабораторія біотехнології рослин – важлива структурна одиниця компанії, яка займається розробкою технологій розмноження для різних видів та сортів рослин, оздоровленням, уведенням рослин в культуру in vitro та безпосередньо мікроклонуванням.

Основні етапи мікроклонального розмноження

Введення рослини в культуру in vitro (вибір рослини-донора, ізолювання та стерилізація експланта)

Мікроклональне розмноження

Укорінення мікропагонів, адаптація до умов відкритого ґрунту

 

Вирощування в умовах теплиці, підготовка до висадки у відкритий ґрунт

робота в ламінар-боксі
Фундук ін вітро

Рослини-донори експлантів тестуються на наявність вірусних, мікоплазмових і бактеріальних інфекцій за допомогою ПЛР-діагностики, імуноферментного аналізу (ІФА) або молекулярної гібридизації.

Усі роботи з мікроклонального розмноження рослин вимагають надзвичайної стерильності, тому проводяться у ламінарних боксах. Бокси, які використовуються у нашій лабораторії in vitro – власна розробка FARMER.UA.

Для кожної рослини, залежності від виду та сорту, підбирається спеціальне поживне середовище, що містить усі необхідні елементи для росту рослини. Підбір та приготування поживного середовища проводиться із застосуванням останніх здобутків біотехнології.

Обов'язкові умови для культивування рослин in vitro

1.
Поживне середовище.  Склад поживного середовища для вирощування рослин повинен забезпечувати усі їхні потреби для нормального росту і розмноження, і може змінюватися залежно від генотипу рослини, стадії культивування, тощо.  Типове живильне середовище містить неорганічні солі (з мікро- і макроелементами), цукри як джерело енергії, вітаміни (нікотинова кислота, тіамін та ін.), амінокислоти і рослинні гормони (ауксини, цитокініни, гібереліни). Важливим є дотримання оптимального рН поживного середовища.

2.
Асептичні умови. Вкрай важливим є підтримання асептичних (стерильних) умов при вирощуванні рослин в культурі in vitro. Поживне середовище містить цукри, які створюють сприятливі умови для росту мікроорганізмів – бактерій та грибів, що призводить до загибелі висаджених рослинних експлантів. Стерилент і умови стерилізації підбираються такі, щоб знищити мікроорганізми (бактерії або спори грибів), але в той же час не заподіяти шкоди рослинному матеріалу. При подальшому вирощуванні, отримані після введення in vitro стерильні рослини,  пересаджуються також в асептичних умовах.

3.
Умови вирощування Культуральні посудини із рослинами розташовують у спеціально облаштованих кліматичних кімнатах із чітко регульованими світловим і температурним режимами.

Які культури можна розмножувати мікроклонуванням?

Ягідні культури

Плодові культури

 

Горіхоплідні

Енергетичні культури

Декоративні та кімнатні рослини

Лікарські та ефіроолійні рослини

Екзотичні рослини

Переваги розмноження рослин за технологією мікроклонування

  • Відсутність вірусів та фітопатологічних захворювань, генетична однорідність отриманого посадкового матеріалу;
  • Високий коефіцієнт розмноження рослин;
  • Можливість вирощувати рослини протягом усього року;
  • Значна економія площ, необхідних для виробництва певної великої кількості саджанців;
  • Скорочення тривалості селекційного процесу;
  • Збереження сортових властивостей;
  • Можливість мультиплікації видів та сортів, які важко розмножуються традиційним способом;
  • Розмноження рослин мікроклонуванням не вимагає великої кількості вихідного матеріалу.