Аналіз ґрунту в теплиці: коли та які показники потрібно визначати?
Вирощування рослин в теплицях дозволяє отримувати продукцію покращеного товарного вигляду практично цілий рік, що часто неможливо в польових умовах, враховуючи клімат України.
Підвищення продуктивності рослин в умовах теплиці досягається за рахунок збільшення тривалості періоду вегетації та плодоношення, відсутність впливу зовнішніх факторів, захисту від шкідників та хвороб, внесення додаткової кількості поживних речовин разом із поливною водою (фертигація).
В той же час, у контрольованих умовах штучної замкненої екосистеми, рослини більш вразливі до нестачі або надлишку хімічних елементів в ґрунті, порушення режиму поливу, коливань температури, вологості та нестачі освітлення. Будь-яке відхилення від оптимальних умов відразу позначається на рослинах.
Агрохімічний аналіз ґрунту – інструмент для регулювання наявності та доступності поживних речовин, попередження дефіциту живлення та виявлення токсичних сполук у ґрунті та елементів, які можуть блокувати надходження інших поживних речовин.
Результати агрохімічного аналізу є основою розрахунку норм для основного внесення мінеральних добрив та підживлення протягом періоду вегетації.
Які показники варто визначати у тепличних ґрунтах?
Лабораторія FARMER.UA проводить аналіз тепличних ґрунтів та ґрунтових сумішей на 28 показників (у тому числі 13 мікроелементів). Щоб провести дослідження хімічного складу тепличного ґрунту пропонуємо наступні пакети показників для аналізу:
рН, зольність, азот нітратний, азот амонійний, органічна речовина, гідролітична кислотність, рухомі сполуки калію, рухомі сполуки фосфору, натрій
Термін проведення аналізу – 5 робочих днів
рН, зольність, електропровідність, гідролітична кислотність, азот нітратний, азот амонійний, органічна речовина, рухомі сполуки калію, рухомі сполуки фосфору, вміст хлорид-іону, кальцій, магній, натрій, сірка, бор, молібден, цинк, марганець, залізо, мідь, алюміній
Термін проведення аналізу – 7 робочих днів
Коли потрібно проводити аналіз ґрунту в теплиці?
Повне агрохімічне обстеження ґрунту проводиться перед основним внесенням добрив і робиться мінімум 1 раз на рік, а при вирощуванні протягом року двох змінних культур – 2 рази на рік.
Задача аналізу – вирівнювання родючості ґрунту і попередження дефіциту живлення протягом вегетації рослини.
При закладанні теплиці або після повної заміни ґрунту, доцільно провести аналізування на розширений перелік показників: рН, вміст органічної речовини, амонійний та нітратний азот, водорозчинні форми калію, магнію, натрію та кальцію, сірка, хлор, електропровідність, мікроелементи.
Основний аналіз ґрунту проводиться перед висадкою рослин, перед основним внесенням добрив, і обов’язково – при зміні культури.
В рамках цього аналізу визначається: рН, амонійний та нітратний азот, водорозчинні форми фосфору, калію, магнію, натрію, кальцію, електропровідність, вміст органічної речовини, мікроелементи.
Контрольний аналіз проводиться для коригування мінерального живлення рослин у критичні фази розвитку рослин та перед підживленням.
Для контрольного аналізу визначаються показники: рН, електропровідність, вміст органічної речовини, азот, фосфор, калій та магній.
При виникненні візуальних проявів дефіциту елементів живлення на рослинах, аналіз ґрунту варто провести паралельно з листковою діагностикою та аналізом поливної води.
Правила відбору зразків ґрунту в теплицях
- Основне агрохімічне обстеження ґрунту варто проводити за 2 тижня до посадки рослин, контрольний аналіз – через місяць після посадки.
- Не рекомендується відбирати ґрунт після поливу та підживлень. Відбір зразків краще робити перед поливом рослин, або не раніше 3-4 години після поливу. Після підживлень проби ґрунту відбираються не раніше ніж через 2-3 дні.
- Для аналізу ґрунту у теплиці формується об’єднана проба вагою 1 – 1,5 кг. Об’єднана проба складається з точкових проб, які рівномірно відбираються на окремих елементарних ділянках методом конверту, зигзагу, підгрупування тощо.
- У теплицях, які зайняті рослинами, точкові проби відбираються у міжряддях на рівномірній відстані між рослинами.
- При виборі місць відбору точкових проб варто враховувати місцезнаходження форсунок для поливу, оскільки концентрація поживних речовин на відстані між форсунками та під ними сильно відрізняється.
- У теплицях із насипним ґрунтом, проби відбирають на всю глибину ґрунту, як правило це 20-30 см до дренажного шару. В теплицях де використовуються природні ґрунти, відбір проводиться на глибину орного шару.
- Для відбору проб ґрунту у теплицях, заражених нематодою використовується окремо відведене для цього відро та бур, які після відбору ретельно дезінфікуються кип’ятком.
Чому варто звернутись в агрохімчну лабораторію FARMER.UA?
- Аналіз ґрунту проводиться в агрохімічній лабораторії акредитованій згідно ДСТУ ISO 17025
- Висока точність та достовірність результатів аналізу
- Протокол випробувань з доступною інтерпретацією
- Стислі терміни аналізування та доступні ціни
- Надання рекомендацій по живленню овочевих культур у якості додаткової послуги
Окрім аналізу ґрунту наша лабораторія надає комплекс інших агрохімічних досліджень, необхідних для тепличного вирощування рослин: аналіз води для крапельного поливу, листкову діагностику рослин, аналіз органічних та мінеральних добрив, та аналіз складу окремих компонентів для приготування тепличних сумішей.